Odkrycie antybiotyków na początku XX wieku wydawało się absolutnym triumfem medycyny.
I rzeczywiście to był triumf.
Wiele chorób, które wcześniej dziesiątkowały ludzkość zostało praktycznie wyeliminowanych lub ograniczonych do tego stopnia, że przestały zagrażać życiu.
Niestety nieodpowiedzialne praktyki polegające na nadużywaniu antybiotyków w medycynie czy hodowli zwierząt, doprowadziły do wykształcenia wielu szczepów lekoopornych bakterii:
Stenotrophomonas maltophilia. Shigella dysentariae, Serratia marcescens, Proteus spp. Klebsiella pneumoniae New Delhi E. COLI ST131, Acinetobacter baumanii, Staphylococcus aureus (MRSA) Mycobacterium tuberculosis MDR-TB Clostridium difficile ………. Itd itd.
Listę można ciągnąć jeszcze długo
Te patogeny zagrażają dziś każdemu z nas, a nie tylko dzieciom czy ciężko chorym pacjentom.
Możemy prowadzić zdrowy styl życia, dobrze się odżywiać, brać suplementy… ale w konfrontacji z superbakteriami mamy niewielkie szanse
Czy zatem pozostał nam jakiś oręż, który ma szansę zastąpić antybiotyki? Tym bardziej, że praktycznie nie prowadzi się żadnych badań nad nowymi tego typu farmaceutykami
Okazuje się, że miliony lat ewolucji, uczyniło z niektórych roślin naszych niezwykłych sprzymierzeńców w konfrontacji z bakteriami i innymi mikrobami.
Jednak to nie są naturalne, „domowe” środki przeciwbakteryjne. Z infekcjami lekoopornymi nie poradzi sobie nalewka z czosnku, syrop z cebuli, ekstrakt z pestek grejpfruta czy olejek z oregano
Tu jest potrzebny dużo grubszy kaliber!
Istnieją niezbyt znane w Polsce super-rośliny, które wykształciły niezwykłe mechanizmy obronne przeciwko różnym lekoopornym patogenom. To one są w stanie uratować nas i naszych bliskich, kiedy wszystko inne zawiedzie.
Książka Stephena Harroda Buhnera pt. Antybiotyki ziołowe – naturalna alternatywa dla leczenia lekoopornych bakterii przybliża temat lekooporności oraz opisuje zioła, które mogą być wtedy pomocne. Jak napisał sam Autor – „Gdybym sam był zagrożony śmiercią z powodu choroby opornej na antybiotyki – zioła przedstawione w tej książce są tymi, które absolutnie bym zastosował. Bez wahania”.
Zapraszamy na tę pasjonującą prelekcję!!! Odbędzie się ona w Księgarni Galerii Nieznany Świat w Warszawie ul Kredytowa 2 19 lutego 2019. Początek o godzinie 17.30
Wykład poprowadzi Bartosz Jemioła, specjalista fitoterapii, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Farmaceuta zafascynowany właściwościami ziół i medycyną naturalną. Od dzieciństwa pogłębia swoją wiedzę o roślinach i naturalnych metodach leczenia. Prowadzi kanał na YouTube, na którym przedstawia pospolite rośliny będące jednak nieocenioną pomocą na szlaku oraz w sytuacjach survivalowych. Nauczyciel Farmakognozji na kierunku Technik Farmaceutyczny w Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rzeszowie. Współorganizator Kursu Towaroznawstwo Zielarskie edycji 2018/2019. Organizuje także autorskie praktyczne warsztaty tematyczne, na których chętnie przekazuje swoją wiedzę.