Karolina Bochenek: „Potęga wrażliwości – jak objąć siebie w pełni”. Premiera marca 2023!!

lut 24, 2023 | Wiedza

Prawdopodobnie wiele osób słyszało o autorce najnowszej książki Białego Wiatru Karolinie Bochenek. To osoba bardzo sensytywna, wnikliwa obserwatorka życia, tłumaczka literatury rozwojowej, zwolenniczka postawy łagodności i spojrzenia, które z szacunkiem łączy naszą boską naturę z człowieczeństwem i wszystkim, co się z nim wiąże. W swoich empatycznych przesłaniach spaja mistycyzm z pragmatyzmem, duchowość z psychologią i podejście terapeutyczne z praktykami duchowymi, towarzysząc w ten sposób osobom na różnych ścieżkach duchowych i rozwojowych, których zmęczyła wewnętrzna walka i poszukują bardziej integrującego, obejmującego podejścia. O tym jak bardzo cenione są jej teksty świadczy ilość komentarzy pod każdym wpisem na Facebooku, gdzie głównie publikuje. Tym bardziej się cieszymy, że udało się namówić Karolinę, żeby zebrała swoje najlepsze teksty i uszeregowała je tematycznie, tak aby mogły jak najlepiej służyć wszystkim, którzy chcieliby po nie sięgnąć i mieć to wspaniałe wsparcie zawsze pod ręką. Premiera książki przewidziana jest na marzec 2023 roku, a poniżej mała zajawka:

SPIS TREŚCI

POWITANIE I ZAPROSZENIE

 CZĘŚĆ I.

NIC W TOBIE NIE JEST TWOIM WROGIEM

 Rozdział 1. „Co jest ze mną nie tak?”

Twoja wrażliwość: błogosławieństwo czy przekleństwo?

Zanim przejdziesz dalej – kiedy zalewają cię bolesne odczucia

Jesteś właściwy, nawet gdy odczuwasz ból

Duchowe ujęcie pozytywnej dezintegracji

A jeśli… wszystko jest z tobą w porządku?

Ratunku – nie mogę żyć tak jak inni!

Wolność od lęku przed własną ciemnością

Każda trauma dąży do domknięcia, a rana do zagojenia

Kontakt z raną jako sukces rozwojowy

 

Rozdział 2. Wolność od duchowych presji

Nowe spojrzenie na „przebiegłe” ego

Co skrywa się za ego?

Duchowy ekstremizm

Presja „wyższej duchowej perspektywy”

Presja oświeconej postawy

Presja podnoszenia wibracji

Presja przebaczania

„Powinieneś to puścić”

Mit „Nikt cię nie pokocha, dopóki sam siebie nie pokochasz”

Presja samowystarczalności

 

CZĘŚĆ II

ODKRYCIE SIEBIE JAKO MIŁOŚCI SWOJEGO ŻYCIA

Rozdział 3. Wrażliwość jako kompas i skarb

Nadwrażliwiec?

Empatia czy może… mechanizmy obronne oparte na traumie?

Czy empata jest z natury podatny na zagrożenie?

Jak być empatą i nie dać się „wyssać”?

Kiedy rosnąca wrażliwość boli

Do czego dostrajasz swoją antenkę?

Zakotwiczenie w sobie

Ukierunkowanie empatycznych jakości na samego siebie

Dlaczego wraca do nas to, czego tak bardzo chcemy się pozbyć?

Wrażliwość jako kompas wskazujący drogę do Nowego

 

Rozdział 4. Koniec wewnętrznej walki

„Odpieprzyć” się od siebie

Chcesz siebie „naprawić” czy siebie przejawić?

Rezygnacja z prób naprawiania siebie

Kiedy nie wiesz co ze sobą zrobić, bądź dla siebie życzliwy

Nie musisz cierpieć

Transformująca moc obecności

Poszerzyć się

Zaprosić Ducha do swojego życia

Błogosławienie

 

Rozdział 5. Miłość to TY

Pozwolić sobie być miłością

Z kochania siebie w bycie miłością

Ukochana osoba

Jesteś największą miłością swojego życia

Nie czekaj na pozwolenie

Grać symfonię, którą jesteś

Stanąć w glorii własnego światła

To jedno najgłębsze i największe pragnienie

Nie można dostać tego, czym się jest

Wrócić do siebie do domu

 

CZĘŚĆ III.

EMPATA WOBEC ŚWIATA

 

Rozdział 6. Duchowy pragmatyzm

Jak radzić sobie z „dramatem” rozgrywającym się na naszych oczach?

Ucieleśnianie duchowego pragmatyzmu

Dbałość o siebie a dbałość o świat

Czy warto kłócić się z echem?

Stwarzanie pokoju – dekret

Dlaczego uświadamianie ludziom, co robią „źle” nie działa?

„Ludzie powinni…”

Uwalnianie osądów

 

Rozdział 7. Jak być empatą i nie zatracić się w świecie

Uczyń swoje dobre samopoczucie priorytetem

Cudze roszczenia

Zaspokajanie potrzeb a służba innym

Co robić, gdy inni ignorują nasze potrzeby?

Matkowanie / ojcowanie innym

Równowaga w służeniu innym

Co właściwie dostajesz od świata?

Jak długo chcesz jeszcze wierzyć, że twoje lustro jest brudne?

Wszyscy wciąż rozmawiamy sami ze sobą

 

CZĘŚĆ IV.

BALSAM DLA SERCA – KOJĄCE PRZESŁANIA

Pragnienie i lęk

Tęsknota
W obliczu smutku

Kiedy chcesz stąd odejść

Kiedy wpadasz w otchłań z powodu złamanego serca

List do ciebie od… Miłości

Mama

Oddychaj i patrz

Przestrzeń obecności

Miejsce na…. NIC

Życie jest modlitwą

Karmienie siebie

Dziecięcość – portal do królestwa

A co jeśli… wszystko już zaistniało?

Wszystko już tu dla ciebie jest

 

ZAŁĄCZNIK 1.

Jak być empatą i nie zwariować – wskazówki i podpowiedzi

ZAŁĄCZNIK 2.

Uwalniające podejście do „negatywnych” emocji – kilka dodatkowych informacji

 

PODZIĘKOWANIA

O AUTORCE

POWITANIE I ZAPROSZENIE

Witaj Czytelniczko, Czytelniku!

Na początek chciałabym ci pokrótce przedstawić, jakie intencje przyświecają mi w kontekście tej książki i kim chciałabym być dla ciebie w twojej podróży po jej rozdziałach.

Lubię mówić o sobie „ekspertka od niczego”, bo zamiast autorytetem w jakiejkolwiek dziedzinie, pragnę być dla ciebie przede wszystkim serdeczną współtowarzyszką w naszej wspólnej podróży na Ziemi. Współtowarzyszką, do której przestrzeni możesz zajrzeć po przypomnienie, że wszystko jest z tobą w porządku, cokolwiek czujesz i przez cokolwiek przechodzisz. Współtowarzyszką, w której przestrzeni zawsze odnajdziesz dobre, karmiące słowa, kojące, otwierające i uzdrawiające na wielu poziomach przesłania oraz, przede wszystkim, przypomnienie o tym, jak wspaniałą Istotą jesteś.

Każdy z nas ucieleśnia DUCHA[1] na swój wyjątkowy, niepowtarzalny LUDZKI sposób, a nasza WRAŻLIWOŚĆ – zdolność odczuwania – może być w tym najwspanialszym, najmądrzejszym i najczulszym GURU.

Mam głęboką nadzieję, że zamieszczone tutaj teksty – przepełnione w równym stopniu miłością do Ducha, jak i do Człowieka – posłużą ci jako przesłania nasycone empatią, uhonorowaniem i poszanowaniem dla twojej świętej wrażliwości, twojej wewnętrznej prawdy, piękna, niewinności i mądrości, a także tych wszystkich ludzkich aspektów, które uczono cię przekraczać w ramach rozwoju osobistego czy duchowego, lub też w imię najprzeróżniejszych powinności. Moim marzeniem jest, abyś znalazł tu przesłania, dzięki którym odetchniesz z ulgą, rozluźnisz się i poszerzysz, zyskując poczucie, że nic nigdy nie było z tobą „nie tak”, a twoja wrażliwość nie skazuje cię na cierpienie – przeciwnie, to ona może poprowadzić cię do ucieleśnienia twojego wspaniałego, potężnego Ducha na Ziemi.

Ta książka jest przede wszystkim ukłonem dla naszej ludzkiej drogi, a nade wszystko naszej zdolności odczuwania i sensytywności, które zamiast być dla nas obciążeniem, mogą być cennym drogowskazem do naszej duchowej mocy, mądrości i wszelkiej wspaniałości, którą możemy przejawić w swoim życiu na Ziemi.

W części I zatytułowanej „NIC W TOBIE NIE JEST TWOIM WROGIEM” czekają na ciebie dwa rozdziały. W pierwszym z nich „Co jest ze mną nie tak?” znajdziesz zapewnienie, że jesteś WŁAŚCIWY, a wszystko jest – i zawsze było – z tobą w porządku. Zapoznasz się tutaj z takim podejściem do rozwoju duchowego, w którym nic, co wydarza się w twoim wnętrzu, nie jest postrzegane jako niewłaściwe, a każdy kryzys czy pozorny „upadek”, stanowią formę dezintegracji pozytywnej (pewnego rozpadu twojej dotychczasowej tożsamości), która zawsze, nieuchronnie, prowadzi do integracji na „wyższym” już poziomie – inaczej mówiąc do większej wewnętrznej spójności i większej zgodności z twoim wewnętrznym duchowym prowadzeniem, które przemawia do ciebie poprzez twoje odczucia fizyczne i psychiczne, a także głos intuicji.

W rozdziale 2 „Wolność od duchowych presji” zapoznasz się z moją odpowiedzią na kilka popularnych imperatywów czy nakazów duchowych, powodujących często niepotrzebne cierpienie i podtrzymujących w nas wewnętrzną walkę. Przedstawię ci podejście, które pozwala znacznie bardziej się rozluźnić w poczuciu wewnętrznego bezpieczeństwa i osadzić w przekonaniu, że nie ma w tobie nic „złego”, co chciałoby ci zaszkodzić.

W drugiej części książki „ODKRYCIE SIEBIE JAKO MIŁOŚCI SWOJEGO ŻYCIA” przejdziesz do rozdziału 3 „Wrażliwość jako kompas i skarb”, w którym podzielę się z tobą takim ujęciem wrażliwości, w którym jest ona drogocennym skarbem, a zarazem kompasem wskazującym ci drogę do twojej duchowej wolności i mocy. W rozdziale 4 „Koniec wewnętrznej walki” znajdziesz kolejne przesłania zachęcające do zakończenia walki z samym sobą i tym, co się w tobie pojawia, a w rozdziale 5 „Miłość to TY” napiszę więcej o wspaniałości twojej istoty i mocy twojej miłości.

W części trzeciej „EMPATA WOBEC ŚWIATA” zapoznasz się z podejściem, które nazwałam „duchowym pragmatyzmem”, a które polega zasadniczo na wybieraniu najkorzystniejszej i najbardziej praktycznej – dla ciebie i dla innych – postawy wobec świata, która pozwala ci realizować i wypełniać twój duchowy potencjał (rozdział 6 „Duchowy pragmatyzm”). Podpowiem ci także, jak – będąc osobą wrażliwą i empatyczną – nie zatracić się w świecie cudzych oczekiwań, a przede wszystkim w swoich własnych wyobrażeniach i wyuczonych wzorcach służby innym ludziom (rozdział 7 „Jak być empatą i nie zatracić się w świecie”).

Ostatnia część książki „BALSAM DLA SERCA – KOJĄCE PRZESŁANIA” zawiera zbiór tekstów pisanych przeze mnie przez lata z intencją przyniesienia ulgi, dodania otuchy w trudnych chwilach i przypomnienia, jak ważne jest, abyś czasem się zatrzymał i nakarmił czymś prawdziwie kojącym twoje serce.

Jeżeli jesteś zmęczony ciągłym naprawianiem siebie i wewnętrznym poczuciem, że coś jest z tobą nie tak, zapraszam cię do doświadczenia razem ze mną ALCHEMII MIŁOŚCI. To wielka radość być tu z tobą!

Dziękuję, że jesteśmy tu razem,

Karolina Bochenek

 

CZĘŚĆ I

NIC W TOBIE NIE JEST TWOIM WROGIEM

 

 Rozdział 1

Co jest ze mną nie tak

 TWOJA WRAŻLIWOŚĆ – BŁOGOSŁAWIEŃSTWO CZY PRZEKLEŃSTWO?

Nie znam chyba żadnej głęboko czującej osoby, która nie życzyłaby sobie kiedyś, żeby czuć mniej. Jakże wielu z nas przeklinało swoją wrażliwość, zwłaszcza gdy wychowywaliśmy się w środowisku, w którym odczuwaliśmy ogromny dyskomfort.

Szukając wskazówek, jak poczuć się lepiej i jak stworzyć dla siebie lepsze życie, wielu z nas natrafia na przeróżne ścieżki rozwoju osobistego i duchowego, oferujące określoną perspektywę i narzędzia. Obecnie osoba zainteresowana rozwojem osobistym i/lub duchowym ma do dyspozycji całe mnóstwo ścieżek i metod. Gdzie się nie rozejrzysz, tam coach, terapeuta, nauczyciel duchowy, guru lub uzdrowiciel składają ci obietnicę: Będzie lepiej, gdy zastosujesz moje podejście.

Nie  ma nic złego w tym, że szukamy dla siebie ulgi w cierpieniu i sposobów na zbudowanie szczęśliwego życia, a w trakcie tych poszukiwań posiłkujemy się różnego rodzaju wsparciem, technikami rozwojowymi czy praktykami duchowymi. Jednak wielu z nas podchodzi do tych poszukiwań z głębokim, często nieuświadomionym do końca przekonaniem: Coś jest ze mną nie tak.

Myślimy, że źródłem naszego cierpienia są nasze ludzkie aspekty, których usiłujemy się wyzbyć, lub które chcemy przekroczyć, zostawić za sobą – nasze rany, traumy, „negatywne emocje”, wewnętrzny dyskomfort. Zatem próbujemy je usilnie uzdrawiać, oczyszczać, uwalniać lub przekraczać przy pomocy różnych dostępnych duchowych i rozwojowych narzędzi.

Zjawisko to nazywane jest „DUCHOWYM BYPASSINGIEM”. Zasadniczo polega ono na stosowaniu dowolnych narzędzi po to, żeby jakoś „obejść” własne rany, wyparte aspekty i treści emocjonalne, zamiast spotkać się z nimi i zintegrować je w sobie.

Na pewno znasz powiedzenie: „w przyrodzie nic nie ginie”. Tak samo jest z naszymi ludzkimi, często zniekształconymi z różnych powodów aspektami – możemy próbować je z siebie wyrzucić, wyzbywać się lub „wznosić” ponad nie, ale one nie znikną, z prostej przyczyny… są częścią naszej życiowej energii i przyrodzonej mocy. To nasza własna siła życiowa będąca paliwem naszego wzrostu.

Nauczyliśmy się postrzegać te wszystkie wypierane treści jako niewłaściwe i traktować je jako coś, co należy z siebie usunąć i czego nie powinno w nas być. I właśnie to potęguje w nas cierpienie i podtrzymuje wewnętrzną walkę. Tymczasem to wszystko, co mniej lub bardziej świadomie uznajemy za niewłaściwe w nas i z czym w sobie walczymy, pragnie zwykle jedynie naszego uznania.

Ogromne pokłady życiowej energii tylko czekają, aż je przyjmiemy i mocą naszej własnej miłości przemienimy w lśniące, pulsujące, promienne i przebogate ŻYCIE.

Bardzo często na łamach tej książki będę używać słowa „wrażliwość”. Co przez nie rozumiem? Wrażliwość to dla mnie nie tylko empatia (wobec siebie i innych) i nie tylko sensytywność (zdolność odczuwania swoich i cudzych uczuć, nawiązywania z nimi kontaktu) – to także nasze głębokie wrodzone jakości serca i ducha, nasza wewnętrzna niewinność i mądrość, nasze duchowe skarby, które często skrywają się za tymi samymi niekomfortowymi emocjami, ranami i traumami, których tak usilnie próbujemy się pozbyć.

Uhonorowanie własnej wrażliwości i wszystkich aspektów naszego człowieczeństwa to tajemnica alchemicznej transformacji wszelkiego „zła” i wszelkiej „ciemności” w przeobfite bogactwo naszego istnienia.

Za naszą wrażliwością kryją się bezcenne skarby, dzięki którym nie tylko możemy coraz bardziej ucieleśniać jakości Ducha – „rosnąć” w mądrość, miłość, radość, spokój czy wewnętrzne bogactwo, które nieuchronnie przejawią się również w naszej rzeczywistości, ale także zasiewać te jakości na Ziemi i transformować ogromne pokłady energii – dosłownie przemieniać nasz świat POPRZEZ obejmowanie w SAMYM SOBIE kolejnych „niechcianych” i wypieranych aspektów.

W moim odczuciu istnieją dwa główne powody, które to utrudniają. Jednym z nich jest właśnie wspomniane wyżej przekonanie: „coś jest ze mną nie tak”, przejawiające się poprzez nieustanne próby wyzbycia się z siebie tego, co uznajemy za „nie takie jak być powinno”. Podczas lektury tej książki wielokrotnie wrócę do tego przekonania, podsuwając ci podejście, które może okazać się pomocne – zwłaszcza, jeśli jesteś bardzo zmęczony tą wewnętrzną walką.

Drugim powodem, dla którego empatycznym osobom może być trudno realizować potencjał swojej wspaniałej wrażliwości jest nadmierna koncentracja na świecie zewnętrznym. Gdy wektor naszej uważności i cała nasza receptywność nastawione są na zewnątrz, zamiast do wewnątrz, jesteśmy często jak rozstrojone radyjko, które odbiera mnóstwo zakłóceń z otoczenia, zamiast nadawać swój własny komunikat, swoją własną „stację”, własną muzykę. Kiedy jesteśmy zorientowani na zewnątrz, ciągle próbujemy ratować innych, zmieniać świat, a także jeszcze bardziej kochać, akceptować i obejmować swoim współczuciem wszystkich… z wyjątkiem samych siebie. Na łamach tej książki wielokrotnie poruszę to zagadnienie, prezentując uzdrawiające dla empatów podejście[2].

Wielu z nas, z powodu trudnych doświadczeń w dzieciństwie, zatraca kontakt ze swoją niewinnością, głęboką autentycznością serca, a także poczuciem ożywienia w ciele, jakie wynika ze swobodnego przepływu energii. Ale przychodzi czas, gdy zaczynamy się „odgruzowywać” i odzyskiwać kontakt z tą częścią nas, którą możemy nazwać CZUJĄCYM RDZENIEM. Zaczynamy wtedy spotykać się ze swoimi zranieniami i ostatecznie bierzemy siebie… swoją niewinność… w ramiona.

Każdy z nas ma w sobie taki niewinny, wrażliwy rdzeń. Skrywa się on za wszelkim bólem i cierpieniem, a także za tym wszystkim, co uznaliśmy w sobie za „złe”, „niewłaściwe” czy „niegodne miłości”. Ta niewinność to nic innego, jak esencja naszego istnienia, która tak naprawdę zawsze pragnie miłości.

Uzdrowienie zaczyna się od czucia. Potrzebujemy pozwolić sobie poczuć i uhonorować swoje stłumione doznania, rozmrozić pokłady zamrożonych ładunków emocjonalnych i zintegrować wypierane treści, żeby prawdziwie OŻYĆ, przywrócić przepływ siły życiowej w ciele i móc doświadczać całego ogromu dobra – w swoim wnętrzu i w świecie.

 

[1] Na łamach tej książki często korzystam ze słowa DUCH – jeśli jednak określenie to ci nie odpowiada, zastąp je proszę innym, z którym czujesz się dobrze. Być może będzie to słowo „Bóg”, „Absolut”, „Miłość”, „Wszechświat”, czy też w bardziej osobistym kontekście: „JA”, „Wyższe Ja” albo „Dusza”?

[2] W rozumieniu autorki empata to osoba zwykle wyróżniająca się na tle otoczenia szczególną wrażliwością. Więcej o tym, jak autorka postrzega takie osoby znajdziesz w rozdziale 3, w sekcji zatytułowanej „(Nad)wrażliwiec?” oraz „Empatia czy może… mechanizmy obronne oparte na traumie?”.

 

Share This