Migrena nie musi tobą rządzić ani rujnować ci życia!

mar 5, 2023 | Wiedza

Ludzie mogą zapytać jakim prawem nazwałem tę książkę Koniec z migreną? Ponieważ nawet jeśli być może pozostaniesz podatny na migreny, ta książka pokaże ci, jak przestać je mieć. Możesz nadal znajdować się w grupie ryzyka, jednak jeśli migreny pojawiają się parę razy do roku lub rzadziej, jeśli nauczysz się, jak im zapobiegać lub jak je zatrzymać, to będzie to tak dobre jak lekarstwo.

Kolejną pokrzepiającą cechą tej dolegliwości jest to, że wraz z wiekiem, dwie na trzy osoby przestają mieć migrenę. Ile musisz mieć lat, żeby migreny ustały? U kobiet zwykle dzieje się to po menopauzie. U mężczyzn migreny często ustępują po 50. lub 60. Ataki migreny czasem ustają bez żadnego konkretnego powodu.

Głównym przesłaniem tej książki jest to, że migrena nie musi tobą rządzić ani rujnować ci życia. Możesz odzyskać kontrolę i przerwać swoje cierpienie. Nie potrzebujesz wszystkich 150, ani nawet 50 z metod, które są tutaj opisane. Dostęp do aż 150 opcji oznacza jednak, że istnieje spora szansa na to, że znajdziesz coś dla siebie.

Wielu pacjentów prosiło mnie nieraz – Proszę, nie rezygnuj ze mnie tak jak mój ostatni neurolog, który powiedział, że nic więcej nie może dla mnie zrobić. To jest nie do przyjęcia, żeby zawstydzać pacjenta lub sprawiać, żeby czuł, jakby to on zawiódł, kiedy leczenie się nie sprawdzi. Możesz próbować znaleźć lekarzy, którzy nie będą cię obwiniać za brak reakcji na przepisane leczenie. A lekarzy czytających tę książkę proszę, żeby nigdy nie odrzucali pacjentów z tego powodu, że nie ma wielkiej poprawy pod ich opieką, i aby nie przestawali szukać rozwiązania.

(…)

Wiele z pomysłów na leczenie, które opisuję w tej książce, jest nie tylko niezatwierdzonych przez FDA, ale może się wydawać, że są pozbawione sensu. Przez lata z konieczności poszukiwałem nieortodoksyjnych metod. Niektórzy lekarze ograniczają swoje leczenie do kilku leków zatwierdzonych przez FDA w terapii migreny. Jeśli te leki nie działają lub jeśli powodują uciążliwe skutki uboczne, wielu z nich umywa ręce i mówi pacjentowi, że nie ma innych opcji. Nie jestem takim lekarzem i zachęcam cię do szukania takich specjalistów, którzy nie odrzucą twojego cierpienia tylko dlatego, że nie reagujesz na tradycyjne metody leczenia. Wielokrotnie spotykam się z ludźmi, którzy „próbowali już wszystkiego”, ale nie znaleźli ulgi. Ponieważ lekarze nie lubią ponosić porażek, często nieświadomie wysyłają  wiadomość, że to pacjent poniósł porażkę. To nigdy nie jest prawda, i mam nadzieję, że ta książka przynajmniej ośmieli cię do tego, żebyś nie przestawał szukać ulgi, nie poddawał się, ani nie obwiniał siebie za ból, który doświadczasz z powodu swoich migren.

Wierzę, że jeśli jakaś metoda jest bezpieczna, niedroga, i istnieją doniesienia o tym, że pomaga, to być może warto ją wypróbować, nawet jeśli nie poddano jej jeszcze rygorystycznym badaniom klinicznym. Niekiedy te metody działają nie dlatego, że są rzeczywiście skuteczne, ale z uwagi na efekt placebo lub ponieważ migrena ustąpiła samoistnie. Jedyne, co się liczy, to znalezienie ulgi. To, w jaki sposób to się wydarzy, nie jest tak ważne. W przeciwieństwie do kontrolowanego badania klinicznego, praktyka medycyny jest bardziej sztuką niż nauką.

Chociaż leki potrafią być wybawieniem, być może uda ci się ich uniknąć. Spośród 150 metod leczenia, terapie nielekowe zajmują znacznie więcej niż połowę stron tej książki.

(fragment pochodzi z książki Alexandra Mauskop – Koniec z migreną)

 

 

Share This